06.02.2024

Flash quotes Wyniki na żywo / Live results

TORUŃ PORUSZA… Ireny Szewińskiej

Toruń to ważny punkt na turystycznej mapie Polski, który przyciąga sławą narodzin Mikołaja Kopernika, magią średniowiecznej starówki, zabytkami, kulturą, sztuką i muzyką.
Toruń to także legendarny smak piernika i jego historia, która znana jest niemal każdemu.Toruń to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych polskich miast, pod każdym względem jedyne w swoim rodzaju. Miasto, w którym kilkusetletnia niezwykle bogata spuścizna historyczna spotyka się z dynamiczną i fascynującą współczesnością.Toruń to miasto wielu możliwości, inspirujących poszukiwań artystycznych i pasjonujących spotkań z kulturą i sztuką.Urok gotyckich kamienic i ciasnych brukowanych uliczek, strzeliste wieże średniowiecznych kościołów, fontanna flisaka grającego żabom na skrzypcach u stóp ogromnego, ceglanego ratusza. Magiczny symbol historycznego dziedzictwa Rzeczypospolitej – szczęśliwy gród z aniołem w herbie, od setek lat niemal nietknięty wojennymi zawieruchami, miejsce gdzie na każdym kroku można doświadczyć historii w najczystszej postaci.
Szczególną magię miasto roztacza wieczorem, gdy zapalają się światła staromiejskich latarni a kawiarenki, puby i restauracje wokół rynku do późnych godzin wypełniają się gwarem gości. Sceneria oryginalnych, średniowiecznych budynków pozwala wyobraźni przenieść się w XIII wiek, gdy Toruniem władali jego założyciele, rycerze Zakonu Krzyżackiego. Nocna panorama toruńskiej starówki ze statku spacerowego pływającego po Wiśle to widok, który został okrzyknięty jednym z 7 cudów Polski.

Ozdobą miasta jest położony w centrum Ratusz Staromiejski na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem. Mieści się w nim Muzeum Okręgowe, posiadające bogate zbiory średniowiecznej sztuki i rzemiosła. Klimat dawnych wieków tworzą trzy monumentalne, gotyckie kościoły: śś. Janów, św. Jakuba i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wokół rynku piętrzą się bogato zdobione kamienice i pałace, w tym dom Mikołaja Kopernika i Kamienica Pod Gwiazdą, liczne spichlerze zbożowe, a także ceglane mury obronne, w których wyróżniają się bramy miejskie. Warto dodać, że toruńska starówka w 1997 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.W samym sercu starówki, w dawnym budynku miejskiej gazowni, znajduje się toruńskie Planetarium, oferujące duży wybór seansów popularnonaukowych, oraz Orbitarium – sala interaktywnych zabaw kosmicznych, wyposażona w sterowany elektronicznie model sondy Cassini. Do tradycji astronomicznych grodu Kopernika nawiązuje też fontanna Cosmopolis – znajdujący się na obrzeżach starówki efektowny wodotrysk w kształcie układu heliocentrycznego, przy którym wieczorem odbywają się pokazy światła i dźwięku.Po kilkugodzinnym spacerze uliczkami otoczonej średniowiecznymi murami starówki wszyscy turyści obowiązkowo badają stan odchylenia od pionu słynnej toruńskiej Krzywej Wieży (1,4 m).Toruń to również ważny ośrodek akademicki. Obecnie na toruńskich uczelniach wyższych uczy się ok. 45 tysięcy studentów. Największą z nich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika – najważniejsza uczelnia północnej Polski.Toruń porusza, Toruń przyciąga… Nic dziwnego, bowiem miasto obfituje w liczne imprezy kulturalne, których każdego roku odbywa się blisko 1500. Ponad 20 wielkich festiwali, w których biorą udział artyści z kraju i z zagranicy, dziesiątki wystaw, koncertów, tysiące zaangażowanych mieszkańców, dziesiątki organizacji pozarządowych i firm konsekwentnie wspierających kulturę.

Translate »