Flash quotes – ORLEN Copernicus Cup 2024

Samuel TEFERA, winner, 1500m

I’m very happy with this race. 3:34 is a good performance in the first race of the season.

Filip RAK, 8th place, 1500m

I’m impressed with the time of 3:37. I expected the race to be fast, but I did not think it would be quite as good. I’m very satisfied. This is the second PB I set in Torun, the track is very fast and conducive to good performances.

Lieke KLAVER, winner, 400m

It is always good to set a new meeting record. But it doesn’t matter that I beat Femke’s mark. I’m here for myself. I’ve been running a bit slower over the first lap lately, it’s a small difference, but it makes a big difference in the end. I’m hoping I can set a new PB this winter and run faster than 50.3.

Marika POPOWICZ-DRAPAŁA, winner of B race, 400m, PB

It was the first competition this season. I was stressed because it’s not often that I’m running 400m and at such pace. I can tell that today I feel like we would have a small National Championship. I am very excited with the work which I did in the preparation part and I am more confident at this distance. My aim for this season are the Olympic Games.

Selemon BAREGA, winner, 3000m, world lead

I expected a good performance here. My training has been going very well and I have good speed. I set a PB at 1500m here 3 years ago, so this is a fast track. The world record is possible, but it is sometimes easier to run behind another athlete.

Habitam ALEMU, winner, 800m, meeting record

I am very happy with the time. I was expecting something between 1:58 and 2:00, so 1:57 is great. I will be going to the World Indoor Championships and I think I can be a medalist.

Anna WIELGOSZ, 6 th place, 800m, PB

I set a PB, so I achieved the basic goal. The first competitions of the season are always a bit of an unknown, but I’m proud of myself as I was able to recover from the poor outdoor season. I represent myself well on the track. It’s obvious the preparations have worked well. I am very satisfied.

Freweyni HAILU, winner, 1500m, world lead

It is a great time. I am very happy, but not completely surprised. I knew I could run fast.

Weronika LIZAKOWSKA, 7th place, 1500m, PB

I totally didn’t expect a performance like this. I am very happy and tired at the same time, but the endorphines are still circulating. It’s a great PB and a great surprise for me. There was some pushing in the last 300-400m, but I managed to get through it. I don’t have specific goals set for the season. Right now I;m just happy with the race.

Jeremiah AZU, winner, 60m

I’m in good shape. The important thing is to run consistently in the 6.5s. I feel there is more to come and I have a big performance in me. I’m a big championship performer, so I’m looking forward to Glasgow. Maybe I can get into the 6.4s and get onto the podium. The indoor season is more like training for me, I didn’t really start working with the blocks until February. Racing indoors is about getting competitive experience.

Oliwer WDOWIK, second place, 60m, PB

I don’t feel satisfied because it’s the third time I ran the same time and equalled my PB. Still I’m happy because second place is good with this time. That means a lot to me. My goal is the national U23 record, I’m very close to it. I’m waiting for the right race to do it. There are a few important events this year that I hope to be at.

Ewa SWOBODA, winner, 60m, world lead

I feel great after this race. Every race I keep on getting faster, which gives me motivation. That’s how it’s supposed to be. I am happy the Italian pushed me so hard. That was an extra motivation for running fast. Bardzo dobrze się czuję po dzisiejszym starcie. Każdy mój kolejny bieg jest coraz szybszy, co jest motywujące. The arena in Toruń was great as usual. I feel at home here, even though it’s not my home town. Today;s race is a great sign before the upcoming indoor nationals and World Indoor Champs. My only goal at the moment is to stay healthy for these competitions.

Zaynab DOSSO, second place, 60m, national record

My progress this year comes from being healthy after many years of injuries. I finally found happiness and peace of mind. This is the second time this season that I finished so close to Ewa, next time I want to finally beat her! I am looking forward to the World Indoor Champs, but I don’t want to put too much pressure on myself. I just want to enjoy running and have fun.

Tshepiso MASALELA, winner, 800m

I feel tired, but I am satisfied with the race. I was not focused on running a fast time today, but I want to improve my PB this season. Last year I missed my family so much I had to go home. This year I’m going to the World Indoor Champs and expecting a medal.

Jakub SZYMAŃSKI, winner, 60m hurdles

In Toruń I feel at home, I feel great here. The crowd is amazing and reacts very emotionally to every event. I look forward to the national champs, which will take place here next week. I’m still on trail of the national record. My goal is a time of 7.45 or faster. The race today was not ideal, I think I hit two hurdles. I managed to win despite that, so I’m satisfied with the performance.

Nadine VISSER, winner, 60m hurdles

We train with Pia and Sarah, so it feels like we are running together, not against each other. But we are competitors and of course I want to win. I was surprised when I ran 7.80 earlier this year, now I’m not surprised I ran the same time again, but I am happy. I always want to compete for medals. The girls are running crazy times over in America, so it will be hard at the World Indoors, but I will do my best.

Pia SKRZYSZOWSKA, second place, 60m hurdles

It’s a season’s best, so on one hand I’m happy, on the other a bit angry. My goal is breaking the national record. I thought it would happen today, but I messed up over the third/ fourth hurdle. There’s room for improvement, I keep on running in the 7.80 range and I want to get faster. Maybe at the national champs in Toruń I finally manage to break the record.

Piotr LISEK, winner, pole vault

I enjoy vaulting in front of Polish audience and the one in Toruń is the best. There was energy in the stands tonight. I managed to equal my season’s best, which makes me happy. Of course we all want Lisek to vault higher, for the results to be even better, but that’s not easy. I always want to jump my best and do everything I can to satisfy the fans, who are with me always and everywhere.

Samuel TEFERA, zwycięzca, 1500m

Jestem bardzo zadowolony z tego biegu. 3:34 to dobry wynik jak na pierwszy bieg sezonu.

Filip RAK, 8 miejsce, 1500m, rekord życiowy

Jestem pod wrażeniem wyniku 3:37. Spodziewałem się, że będzie to szybki bieg, ale nie sądziłem, że aż tak. Jestem bardzo zadowolony. Jest to mój drugi rekord w Toruniu, bieżnia jest tu bardzo szybka i to sprzyja lepszym wynikom.

Lieke KLAVER, zwyciężczyni, 400m

Poprawienie rekordu mityngu to zawsze fajna sprawa. Ale to nieważne, że poprawiłam rekord Femke, biegam sama dla siebie. Ostatnio biegam pierwsze okrążenie odrobinę wolniej, to nie jest wielka różnica, ale robi dużą różnicę na końcu biegu. Mam nadzieję tej zimy ustanowić nową życiówkę i pobiec poniżej 50.3.

Marika POPOWICZ-DRAPAŁA, 1 miejsce seria B, 400 m, rekord życiowy

To był mój pierwszy start w sezonie. Nie ukrywam, stresowałam się, bo nieczęsto zdarza mi się biegać na takim dystansie i to w takiej stawce. Mogę powiedzieć, że dzisiaj miałyśmy małe mistrzostwa Polski. Jestem zadowolona z pracy, którą wykonałam w tym sezonie przygotowawczym i czuję się zdecydowanie pewniejsza. Celem są Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Selemon BAREGA, zwycięzca, 3000 m, lider list światowych

Oczekiwałem dobrego występu tutaj. Moje przygotowania do sezonu przebiegły dobrze i dzisiaj miałem dobrą prędkość. 3 lata temu stanowiłem rekord życiowy na 1500 m właśnie tutaj na hali, więc ta bieżnia jest szybka. Rekord świata jest możliwy, ale czasami łatwiej biega się za kimś.

Habitam ALEMU, zwyciężczyni, 800m, rekord mityngu

Jestem bardzo zadowolona z czasu. Oczekiwałam czegoś pomiędzy 1:58 i 2:00, więc 1:57 jest super. Wybieram się na Halowe Mistrzostwa Świata i myślę, że mogę zdobyć tam medal.

Anna WIELGOSZ, 6 miejsce, 800m, rekord życiowy

Pobiłam swój rekord życiowy, więc plan minimum na dziś został wykonany. Pierwsze starty w sezonie to zawsze niewiadoma, ale jestem z siebie dumna, ponieważ odbudowałam się po nieudanym sezonie letnim. Prezentuje się dobrze na bieżni. Widać, że sezon przygotowawczy oddaje. Jestem bardzo zadowolona.

Freweyni HAILU, zwyciężczyni, 1500m, liderka tabel światowych

Czas jest doskonały, ale nie jestem całkowicie zaskoczona. Wiedziałam, że jestem w stanie pobiec tak szybko.

Weronika LIZAKOWSKA, 7 miejsce, 1500m, rekord życiowy

Totalnie nie spodziewałam się takiego wyniku. Jestem bardzo zadowolona i zmęczona jednocześnie, ale endorfiny ciągle we mnie buzują. To jest świetny rekord życiowy, który stanowi dla mnie ogromne zaskoczenie. Było troszkę przepychanek na ostatnich 300-400m, ale dałam radę. Nie mam wyznaczonych celów na resztę sezonu. Na ten moment cieszę się z dzisiejszego biegu.

Jeremiah AZU, zwycięzca, 60m

Jestem w dobrej formie. Najważniejsza sprawa to biegać regularnie na poziomie 6.5. Czuję, że stać mnie na więcej i mogę uzyskać świetny wynik. Jestem specjalistą od wielkich imprez, więc cieszę się na Glasgow. Może będę w stanie zejść tam poniżej 6.50 i wdrapać się na podium. Sezon halowy jest dla mnie bardziej treningiem, nie zacząłem nawet ćwiczyć wyjścia z bloków aż do lutego. Halowe biegi to dla mnie sposób żeby zyskać doświadczenie startowe.

Oliwer WDOWIK, 2 miejsce, 60m, rekord życiowy

Czuję duży niedosyt, ponieważ już trzeci raz pobiegłem ten sam wynik i wyrównałem rekord życiowy. Mimo to jestem zadowolony, ponieważ 2 miejsce oddaje przy tym wyniku. Dużo to dla mnie znaczy. Moim celem jest halowy rekord Polski młodzieżowców, jestem bardzo blisko tego wyniku. Czekam więc na idealny bieg do osiągnięcia tego. Jest również kilka innych ważnych imprez w tym sezonie, na których liczę, że się pojawię.

Ewa SWOBODA, zwyciężczyni, 60m, liderka tabel światowych

Bardzo dobrze się czuję po dzisiejszym starcie. Każdy mój kolejny bieg jest coraz szybszy, co jest motywujące. Tak ma być. Cieszę się, że Włoszka tak na mnie napierała od tyłu. Stanowiło to dodatkową motywację do szybszego biegania. Toruńska hala jak zwykle była świetna. Czuję się tutaj jak u siebie, mimo że nie jest to moje rodzinne miasto. Dzisiejszy bieg to super prognoza przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski i Halowymi Mistrzostwami Świata. Mój jedyny cel na ten moment to dotrenować w zdrowiu do tych dwóch imprez.

Zaynab DOSSO, 2 miejsce, 60m, rekord kraju

Moje postępy w tym roku to efekt tego, że jestem zdrowa po latach kontuzji. Wreszcie znalazłam zadowolenie i spokój ducha. Drugi raz w sezonie kończę bieg minimalnie za Ewą, następnym razem chcę wreszcie ją pokonać! Czekam na start w Halowych Mistrzostwach Świata, ale nie chcę nakładać na siebie za wielkiej presji. Chcę cieszyć się bieganiem i dobrze się bawić.

Tshepiso MASALELA, zwycięzca, 800m

Czuję się zmęczony, ale zadowolony po tym biegu. Nie skupiałem się na tym żeby dziś pobiec szybko, ale chcę w tym sezonie pobiec życiówkę. Rok temu tak tęskniłem za rodziną, że musiałem wracać do domu. W tym roku wybieram się na Halowe Mistrzostwa Świata i oczekuję medalu.

Jakub SZYMAŃSKI, zwycięzca, 60m przez płotki

W Toruniu biegam u siebie, czuję się tutaj świetnie. Widownia jest niesamowita, reaguje bardzo emocjonalnie na każdy start. Czekam z niecierpliwością na Mistrzostwa Polski, które odbędą się tutaj już w przyszłym tygodniu. Jestem ciągle na tropie Rekordu Polski. Moim celem jest czas 7:45 i niżej. Dzisiaj start nie był idealny, zahaczyłem bodajże o dwa płotki. Mimo to udało się wygrać, więc jestem zadowolony z dzisiejszego występu.

Nadine VISSER, zwyciężczyni, 60m przez płotki

Trenuję razem z Pią i Sarah, więc czuję jakbyśmy biegały ze sobą, nie przeciw sobie. Ale jesteśmy zawodniczkami i oczywiście każda z nas chce wygrać. Byłam zaskoczona kiedy pobiegłam 7.80 wcześniej w tym sezonie, teraz już nie zaskoczyło mnie powtórzenie tego czasu, ale jestem zadowolona. Zawsze chcę walczyć o medale. Dziewczyny w Stanach biegają niesamowite czasy, więc na Halowych Mistrzostwach Świata będzie o to trudno, ale zrobię wszystko co mogę.

Pia SKRZYSZOWSKA, 2 miejsce, 60m przez płotki

Jest rekord sezonu, więc z jednej strony się cieszę, ale z drugiej chciałabym pobiec szybciej, więc jestem troszkę zła. Moim celem jest pobicie Rekordu Polski. Myślałam, że wydarzy się to dzisiaj, ale trzeci/czwarty płotek źle pobiegłam. Jest co poprawiać, ciągle utrzymuje się w czasie około 7:80, a chcę biegać szybciej. Może na Mistrzostwach Polski w Toruniu uda się pobić wreszcie ten rekord.

Piotr LISEK, zwycięzca, skok o tyczce

Bardzo lubię skakać przed polską publicznością, która w Toruniu jest najlepsza. Tym razem również była moc na trybunach. Udało się wyrównać rekord sezonu, co mnie cieszy. Wiadomo wszyscy chcemy, żeby Lisek skakał wyżej, żeby wyniki były jeszcze lepsze, ale to nie jest łatwe. Zawsze staram się skakać i robić wszystko tak, żeby zadowolić publiczność, która mnie niesie zawsze i wszędzie.

Translate »