Będzie próba pobicia rekordu świata!

Mistrzowie olimpijscy, świata i Europy wystąpią 8 lutego w dziewiątej edycji mityngu ORLEN Copernicus Cup w Toruniu. Po raz kolejny w Arenie Toruń ma zostać podjęta próba poprawienia rekordu świata. Trwają negocjacje z gwiazdą biegów długich. Na trybunach spodziewany jest komplet publiczności, a impreza będzie elementem obchodów Roku Mikołaja Kopernika.

Mogę zapewnić państwa, że emocji podczas dziewiątej edycji Orlen Copernicus Cup nie zabraknie. Głośno powiem też, że bez udziału miasta i samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, który też od początku jest naszym partnerem, a także Orlenu, organizacja takiej imprezy nie byłaby możliwa — mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor ORLEN Copernicus Cup Toruń i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.

Organizator i pomysłodawca zawodów zdradził, że trwają negocjacje z topową gwiazdą biegów długich.

Będziemy próbowali na pewno bić rekord świata. Dziś nie mogę powiedzieć więcej. Jeżeli się już dogadamy i ten start będzie pewny na 100 procent, to poinformujemy o tym państwa w mediach społecznościowych. Prawdopodobnie będzie też szybkie ściganie na 60 m. Na czele Z Ewą Swobodą. Przygotowujemy jej taką obsadę, aby mogła pobić rekord życiowy i Polski, bo już tutaj pobiegła 6,99 na mistrzostwach Polski – wskazał Wolsztyński.

Wymieniał też znane już nazwiska najlepszych lekkoatletów na świecie, którzy pojawią się w lutym w Toruniu. A jest ich bardzo wiele. W biegu na 800 metrów pań zmierzą się wicemistrzyni olimpijska z Tokio Brytyjka Keely Hodgkinson z trzecią zawodniczką mistrzostw świata w Eugene Kenijką Mary Moraa i czwartą w tych zawodach Etiopką Diribe Welteji. Mają to być „małe mistrzostwa świata”. W skoku w dal panów rywalizować będą m.in. mistrz olimpijski z Tokio Grek Miltiadis Tentoglou, trzeci w stolicy Japonii Maykel Massó z Kuby i brązowy medalista ostatnich halowych mistrzostw świata w Belgradzie Amerykanin Marquis Dendy.

To trzech najlepszych zawodników na świecie. Trudno wyobrazić sobie lepszą obsadę – powiedział Wolsztyński.

W biegu na 60 metrów przez płotki nasza mistrzyni Europy z Monachium Pia Skrzyszowska zmierzy się z wicemistrzynią Starego Kontynentu Węgierką Luką Kozak i wicemistrzynią świata Jamajką Britany Anderson. Świetnie zapowiada się także konkurs tyczkarzy, w którym nasz Piotrek Lisek powalczy m.in. z mistrzem olimpijskim z Rio de Janeiro i brązowym medalistą z Tokio Brazylijczykiem Thiago Brazem, czy brązowym medalistą mistrzostw świata z Eugene Filipińczykiem Ernestem Obieną.

Prezydent Torunia Michał Zaleski powiedział w czwartek, że tegoroczny mityng Orlen Copernicus Cup wpisany będzie w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Copernicus Cup ma w swojej nazwie Mikołaja Kopernika. 8 lutego w tej hali odbędzie się jeden z siedmiu najważniejszych mityngów lekkoatletycznych w sezonie halowym 2023. Ten mityng ma już swoją renomę, swoje znaczenie, swoją wartość. Zarówno przez swoją dobrą organizację, za co dziękuję prezesowi Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, jak i przez jakość sportowych wyczynów. Tutaj ustanawiane były rekord świata – chociażby tyczkarza Armanda Duplantisa — mówił prezydent Zaleski w Arenie Toruń.

Wyraził ogromne zadowolenie z faktu, iż w Toruniu ma pojawić się ok. 100 zawodników z 30 krajów świata, co ma być okazją do zaprezentowania im miasta, które ubiega się o organizację w 2026 roku halowych mistrzostw świata.

Wielkie nadzieje z sezonem 2023 wiąże skoczek wzwyż Norbert Kobielski, który chce przed własną publicznością walczyć o wygraną w prestiżowym mityngu.

W zeszłym sezonie dopiero stwierdziłem, że mogę wygrywać z najlepszymi, gdy pokonałem w Rzymie mistrza olimpijskiego Gianmarco Tamberiego. Tutaj – praktycznie u siebie, bo mieszkam czterdzieści kilometrów od Torunia – dlaczego miałbym nie wygrać z całą stawką, która przyjedzie? Taki jest cel. Chcemy wygrywać każdy mityng, mistrzostwa Europy i celować w jak najlepsze miejsca na mistrzostwach świata – mówi Kobielski.

W Toruniu kibice obejrzą rywalizację w dwunastu konkurencjach – kobiety biegać będą na 60, 400, 800 i 3000 metrów oraz 60 metrów przez płotki, natomiast konkurencji męskich będzie siedem – biegi na 400, 800 i 1500 metrów, bieg na 60 metrów przez płotki oraz skok wzwyż, skok w dal i skok o tyczce. Toruński mityng od wielu lat ma już swoją markę. Także w tym roku ORLEN Copernicus Cup Toruń znalazł się wśród siedmiu najwyżej sklasyfikowanych zawodów World Athletics Indoor Tour Gold. Sprzedaż biletów już się rozpoczęła – wejściówki w cenach od 30 do 90 złotych dostępne są w portalach eBilet.pl i Ticketmaster.pl. Sponsorem strategicznym zawodów jest Miasto Toruń, sponsorem tytularnym PKN Orlen, a partnerami Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, a także znana na całym świecie marka PUMA oraz Primabiotic Collagen.

Prezes Wolsztyński wyraził radość z pozyskania w trudnych dla organizatorów imprez czasach nowych sponsorów, a także przekonanie, że kibice szczelnie wypełnią 8 lutego Arenę Toruń.

W sumie w 2023 roku w ramach cyklu World Athletics Indoor Tour odbędą się aż pięćdziesiąt cztery wydarzenia, w tym tylko siedem będzie miało kategorię złotą – w Toruniu oraz Karlsruhe w Niemczech, Bostonie i Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, Lievin we Francji, Madrycie w Hiszpanii i Birmingham w Wielkiej Brytanii. Ten ostatni mityng będzie finałem World Athletics Indoor Tour.

Translate »