Do zobaczenia za rok!

Był rekordowy! 2. Halowy Miting Lekkoatletyczny Copernicus Cup Toruń 2016 przeszedł do historii. Czekamy już na przyszłoroczną edycję i kolejne rekordowe rezultaty sportowców i żywiołowe reakcje jeszcze większej liczby kibiców.

 

Rok temu był debiutantem wśród imprez lekkoatletycznych. Wówczas także świetnie rozpoczął pisanie swojej historii, dzięki znakomitym rezultatom, widzom na trybunach i możliwościom Areny Toruń.
Rozegrana w piątek zaledwie druga edycja odbiła się zdecydowanym echem w lekkoatletycznym świecie a wydźwięk potwierdził aspiracje organizatorów i potencjał wydarzenia. To nie tylko rekord świata juniorek Ewy Swobody. To także ponownie niemal komplet publiczności z całej Polski wspierającej zawodników, którzy wielokrotnie podkreślali w wypowiedziach wyjątkową atmosferę. To również wyniki: sześć minimów na Halowe Mistrzostwa Świata do Portland (po dwa w skoku o tyczce mężczyzn oraz w biegu na 1500 m kobiet oraz po jednym w 400 m kobiet i mężczyzn), najlepsze w tym roku wyniki na świecie jak w przypadku Renaty Pliś na 1500 m, rekordy życiowe i inne, potwierdzające znakomitą dyspozycję jak np. pchnięcie kulą Michała Haratyka za 21 metr, czy czas Joanny Jóźwik na 800 metrów, ponownie na styku z rekordem Polski.
Wreszcie to docenienie rangi imprezy poprzez obecność nowego prezydenta European Athletics i słowa Sveina Arne Hansena: „Byłem w wielu lekkoatletycznych obiektach, ale tutaj w Toruniu macie najpiękniejszy jaki w życiu widziałem”. Prezydenta EA ze specjalnymi względami podjęli przed zawodami prezydent Torunia Michał Zaleski wraz z wiceprezydentem Zbigniewem Fiderewiczem. Towarzyszyli im prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzy Skucha wraz z sekretarzem generalnym Piotrem Długosielskim i dyrektorem mitingu Krzysztofem Wolsztyńskim – wszyscy dbający o losy toruńskiej aplikacji miasta do organizacji HME w 2019 roku.
Poza ponad dwugodzinną bezpośrednią relacją w TVP Sport sygnał transmisji z zawodów powędrował także do Francji, Stanów Zjednoczonych, krajów Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej, Południowej Afryki, Jamajki i Brazylii. To drogą oficjalną, bo tzw. streamy czyli linki do internetowej relacji udostępniany był w całej Europie i na świecie przez wyspecjalizowane portale.
Biuro prasowe tętniło życiem a pracę nad relacjami dla rozmaitych mediów wykonywało ponad sto osób. Około 60 z TVP Sport, blisko 40 fotoreporterów a pozostali to dziennikarze mediów o zasięgu ogólnopolskim w tym m.in. „Przeglądu Sportowego”, „Polskiego Radia” czy swego rodzaju debiutanci na lekkoatletycznych arenach w regionie – ekipa „Faktów” TVN a także prasa i portale lokalne jak: „Nowości”, „Express Bydgoski” i wiele innych.
Świetnie sprawdził się chyba najszybszy w dobie mediów społecznościowych twitter - kanał Copernicus Cup był cytowany nie tylko przez mistrza świata na 800 metrów Mohammeda Amana, ale i przez European Athletics. Swoje małe chwile triumfu miał także profil zawodów na facebooku – post ze zdjęciem płaczącej ze szczęścia Ewy Swobody ma do teraz 48 476 odbiorców, 624 polubienia i aż 34 udostępnienia i wartości te wciąż rosną.
Na podkreślenie zasługuje też praca obsługi technicznej (kolejny raz połączone siły MKL Toruń i Areny Toruń). Działania tej grupy doceniali nawet obserwujący zawody organizatorzy innych mitingów, będący pod wrażeniem szybkości demontażu klatki do pchnięcia kulą.

Organizatorzy: Miasto Toruń, Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki, partnerzy: Polski Związek Lekkiej Atletyki, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, European Athletics; sponsorzy: Tamex Obiekty Sportowe, 4F, Polanik, partnerzy wspierający/oficjalni dostawcy: Hotel Bulwar Toruń, Auto Frelik Mercedes Benz, Interrisk Vienna Insurance Group.

 

Zakochanych w „królowej sportu” pozostaje zaprosić do Areny Toruń ponownie – już 5 i 6 marca kolejne święto lekkiej atletyki – 60. Halowe Mistrzostwa Polski. I może na koniec zapewnić, przed 3. Copernicus Cup, że organizatorzy są świadomi niedociągnięć, które obiecują poprawić w 2017 roku.

 

 

 

Wybrane artykuły:

 

www.pzla.pl

 

http://pzla.pl/index.php?_a=1&kat_id=4&_id=10366

 

European Athletics

http://www.european-athletics.org/competitions/indoor-permit-meetings/news/article=swoboda-sets-world-junior-indoor-60m-record-torun/

 

http://www.european-athletics.org/news/article=president-hansen-visits-polish-federation-his-way-copernicus-cup/index.html

 

IAAF

 

http://www.iaaf.org/news/report/torun-jozwik-plis-indoor-round-up

 

http://www.iaaf.org/news/report/swoboda-world-junior-indoor-60m

 

Polskie Radio Pomorza i Kujaw

 

http://www.radiopik.pl/4,41104,copernicus-cup-swoboda-poprawila-rekord-swiata-j&idf=47582

 

Przegląd Sportowy

 

http://www.przegladsportowy.pl/lekkoatletyka,rekord-swiata-juniorek-ewy-swobody-na-60-metrow,artykul,645574,1,287.html

 

Polskie Radio Program I

http://www.polskieradio.pl/43/265/Artykul/1582160,Copernicus-Cup-Ewa-Swoboda-poprawila-rekord-swiata-juniorek-i-wyrownala-seniorek

 

Nowości

http://nowosci.com.pl/349484,Przeskoczyc-Minsk-przescignac-Glasgow-COPERNICUS-CUP.html